הרזיה וקפאין – השפעת הקפה על הדיאטה, על הגוף והנפש

קפאין והרזיה

רבים מתוספי ההרזיה הטבעיים שאנו מסקרים כאן באתר ("דיאטת הפטל", "דיאטת הקפה הירוק" ועוד) מכילים קפאין.
כיון שכדורי הרזיה טבעיים שאנו מסקרים באתר זה כוללים קפאין, אני מקבלת לא מעט פניות של אנשים המודאגים מרמת הקפאין המותרת ומהשפעות הקפאין על הגוף והנפש.

הרוב המוחלט של האוכלוסיה בעולם שותה קפה מספר פעמים ביום. הקפה הוא מוצר צריכה נפוץ ואף חלק חשוב בתרבות בחלקים נפוצים בעולם.
התפיסה המקובלת היא ששתיית קפה מגבירה את האנרגיה והמרץ, מרגיעה רעב ומקלה על תהליך של הרזיה בזמן דיאטה.
זו הסיבה שכדורי הרזיה צמחיים וטבעיים רבים מוסיפים קפאין כחומר פעיל במטרה להגביר את רמת האנרגיה והמרץ, לזרז את חילוף החומרים בגוף ואת קצב פעילותן של מערכות אחרות בגוף… והכל במטרה לרזות במהירות האפשרית.

בגלל הפניות שקיבלתי לא פעם מאנשים המודאגים מרמת הקפאין הנמצאים בתוספי ההרזיה, במיוחד מאלו שרכשו את "דיאטת הפטל" ו"דיאטת הקפה הירוק" החלטתי להעמיק ולחקור את השפעת הקפאין על גופינו.

במחקר באתרי אינטרנט רפואיים, מדעיים ואתרים המתמחים בבריאות או תזונה התגלה שפע של מידע.
רופאים, תזונאיות ודיאטניות, כולם מביעים את דעתם.
מהצלבה של נתונים ניתן להסיק כמה דברים באופן וודאי.
המידע להלן דומה בכל האתרים עליהם התבססתי לכתיבת כתבה זו.

קפאין – מידע בסיסי

קפאין הוא חומר טבעי המצוי במספר לא מבוטל של צמחי. קפאין נמצא גם בצמח התה.קפאין והרזיה

אדם בריא יכול לצרוך בין 300-350 מ"ג קפאין ביום ללא כל חשש.

פירוט כמות הקפאין המצויה בכוס שתייה (במ"ג):

קפה אספרסו  50-150

קפה פילטר  60-80

קפה נמס  40-70

תה שחור (רגיל)  40-60

תה ירוק  15-20

גם במשקאות קולה יש קפאין בכמות לא מבוטלת.

השפעת הקפאין על הגוף

קפאין והכושר הגופני

מאמני כושר ואנשי מקצוע המתמחים בבניית שרירים ממליצים על שתיה של קפה לפי כל אימון גופני, על מנת להגביר את היכולת, המרץ והכוח המושקע בכל אימון.

”מה המינון שיביא לשיפור ארגוגני – הארכת משך הביצוע, ירידה בתחושת העייפות וכל מה שקשור לפעולות הסבולת לב-ריאה הממושכות? מסקירה של כ- 20 מאמרים עדכניים בנושא נמצא כי הטווח המקובל הוא בין 9-3 מ"ג קפאין לכל ק"ג משקל גוף, ומרבית המחקרים מדברים על כמות של 6 מ"ג קפאין לכל ק"ג משקל גוף." – קובעים מומחי הכושר של וינגייט

http://www.wingate.org.il/Index.asp?CategoryID=637&ArticleID=2029&VolumeID=18

כלומר, על מנת להגביר את סיבולת הלב ריאות ולשפר תוצאות של אימון גופני יש לצרוך לפחות 6 מג' קפאין לכל קילוגרם משקל גוף, כשעה לפני האימון.

לדוגמא, אדם השוקל 70 קילו – יצטרך לצרוך 420 מג' קפאין (בערך 4 ספלי קפה) לפני האימון.

לסיכום חלק זה – צריכת קפאין מומלצת על ידי מומחי כושר להגברה של היכולת הפיזית בזמן אימון והגעה לתוצאות טובות יותר באימון.

הרזיה וקפאין

אותה כתבה שפורסמה על ידי וינגייט מתארת גם את השפעת הקפאין על תהליך ההרזיה ופירוק שומנים בגוף.

עם צריכת הקפאין "חלה גם עלייה בהפרשת ההורמון אדרנלין (בשמו האחר אפינפרין). האדרנלין מופרש לזרם הדם מבלוטת יותרת הכליה ומסוגל לפעול ברקמות שונות, ובמקרה הזה על תאי שומן. השפעתו של האדרנלין על תאי השומן גורמת להגברת קצב הליפוליזה – פירוק השומנים (הטריגליצרידים) בתוך תאי השומן."
הכתבה ממשיכה ומתארת בשפה מקצועית לא פשוטה איך בדיוק פועל הקפאין ליצור פירוק של תאי שומן בגוף ומסתיימת בהערה:
"הבעיה במנגנון הזה, על-פי מחקרים, היא שמתברר שיש צורך בכמות גבוהה מאוד של קפאין כדי שהוא יעבוד – עד פי 20 מהכמות הנדרשת בהשפעתו של הקפאין על הרצפטורים של האדנוזין. מינון זה הוא לא רק לא הגיוני, אלא גם מסוכן ולא בריא. אין לשכוח שבצריכה גבוהה של קפאין, מעל 700-600 מ"ג ליום, יחולו גם תופעות לוואי כמו עלייה בלחץ הדם, בלבול, סחרחורות, דופק מוגבר וכאבי ראש."

כאן המקום לציין כי בכדורי ההרזיה הטבעיים שאנו מסקרים כאן נשמרת כמות הקפאין ברמה נמוכה בהרבה מזו המצוינת מעלה. אין באף אחד מכדורי הרזיה הטבעיים האלה יותר מ- 300 מג' קפאין, בעוד הרמה ה"מסוכנת" המצוינת מעלה היא יותר מכפולה (600-700 מג').

לסיכום חלק זה – צריכת קפאין מסייעת לפירוק תאי שומן בגוף וזירוז תהליך ההרזיה, אלא שרמה גבוהה מדי של קפאין עלולה ליצור תופעות לוואי לא רצויות. לכן יש לשמור על צריכה סבירה של הקפאין, גם כשאנו נוטלים אותו במטרה לרזות.

קפאין והמצב הנפשי

כתבה שפורסמה ב"מאקו" דנה בהגדרה של הקפאין כסם פסיכו אקטיבי. כלומר משפיע על המצב הנפשי שלנו.

יחד עם הקפה והתה נכללים בקבוצה זו של מזונות המסוגלים להשפיע על המצב הנפשי שלנו ונחשבים לסמים פסיכו אקטיביים גם הסוכר, השוקולד, הניקוטין ואפילו החלב.

http://www.mako.co.il/hix-science/bad-science/Article-cc9375aa810c531018.htm

כתבה נוספת שפורסמה בפורטל הבריאות והיופי BEOK דנה גם היא בהשפעות הנפשיות של הקפאין.
הכתבה מסקרת ספר הנקרא "מדריך לצמחים פסיכואקטיביים" מאת ד"ר מרסלו ספינלה.
מהבחינה הנפשית והמנטאלית מציין הספר כי:

"הקפאין מגביר את פעילות המוח, משפר את זמן התגובה, קשב, פיתרון בעיות וזיכרון. כמו כן, הקפאין מפחית את חוסר היכולת הנגרמת עקב מחסור בשינה, מפחית עייפות ומגביר ריכוז."

בהיות הקפאין חומר מעורר מתואר בכתבה שה"קפאין פוגע בשינה, למרות שאינכם מודעים לכך. עם קפאין השינה אינה עמוקה, כך שגם אם ישנתם שמונה שעות, לא נחתם באמת כמו שצריך."

מהבחינה הנפשית טוען הספר כי : "אומנם לא קיימת כמעט סכנת הרעלה מקפאין, כיוון שיש לשתות יותר מ-50 ספלים כדי להגיע למצב מסוכן. אולם, אחרי 10 כוסות אתם עשויים לחוות הפרעות שינה, דפיקות לב מואצות, הקאות ואולי אפילו הזיות או התקף פסיכוטי."

http://www.beok.co.il/Category/Article/5035/%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%90+%D7%9C%D7%A7%D7%A4%D7%90%D7%99%D7%9F

לסיכום חלק זה – לקפאין יש השפעות רחבות טווח, לא רק בזירוז פירוק שומן והגברת האנרגיה אלא גם תופעות לוואי בלתי רצויות כמו חוסר שינה, דפיקות לב מואצות ואפילו את היכולת להציף בעיות נפשיות ולגרום להתקפים פסיכוטיים (אצל אנשים הנוטים לכך).

מסקנות:

– המידע מעלה חשוב לאנשים ששותים הרבה קפה במשך היום.
שתיית קפה הפכה לנורמה חברתית והרגל. אנו שותים אותו בגלל מגוון סיבות וחשוב לדעת את ההשפעות הבריאותיות, הגופניות והנפשיות של הקפאין.

– המידע מעלה חשוב במיוחד גם למי שנוטל כדורי הרזיה צמחיים וטבעיים הכוללים קפאין.
חשוב לדעת שיחד עם ההשפעה הברוכה של הקפאין על פירוק תאי שומן והגברת האנרגיה לעסוק בפעילות גופנית, למרות היותו מרכיב טבעי וצמחי, יש לו השפעות גופניות ונפשיות שכל אדם יחווה אותן בדרכו, על פי מצבו הגופני והנפשי האישי.
רמת הסבילות של כל אחד מאיתנו לקפאין שונה. אצל חלקנו אותם 300 מג' קפאין שיש, למשל, בכדורי דיאטת הפטל, לא יווצרו כל תופעות לוואי ואפילו התופעה הרצויה של הגברת רמת האנרגיה לא תהיה ברורה בנוכחותה. אצל אחרים ייתכנו כאבי ראש ובחילות ואצל אחדים הנוטים לכך, במקרים בודדים עלולות להיווצר תופעות נפשיות של סטרס מוגבר, חרדות ואפילו התקפים פסיכוטיים.

שימו לב:

כמויות הקפאין המצוינות מעלה, כיוצרות תופעות לוואי לא רצויות הן הרבה מעבר לכמויות הקפאין הנמצאות בכדורי ההרזיה הצמחיים/טבעיים אותם אנו מסקרים באתר.

בכדורי "דיאטת הפטל" יש 150 מ"ג קפאין בלבד לכדור.
מאחר ומומלץ על נטילת 2 כדורים ביום, פרוש הדבר שעם נטילת 2 כדורים ביום אנו צורכים 300 מ"ג קפאין בלבד – רחוק מהרמה ה"מסוכנת" המצוינת ע"י המומחים השונים שהיא יותר מכפולה (600-700 מג').

ב"דיאטת הקפה הירוק", למרות השם, יש בקושי 40 מ"ג קפאין בכל כדור, שהרי פולי הקפה אינם קלויים והמרכיב הפעיל העיקרי אינו קפאין אלא חומצה כלורוגנית. המינון המומלץ של כדורי הקפה הירוק הוא שתי כמוסות ליום, כלומר כ- 80 מג' קפאין ליום.

כחלק מהמחויבות להביא לקהל הקוראים באתר מידע אמין שניתן להתבסס עליו כדי לבצע החלטות הקשורות במשקל גופכם, אנו מקפידים להזהיר מפני מוצרי הרזיה שנראים לנו "מסוכנים" בעליל ולא להפנות את הקוראים לרכישה של מוצרים בעלי פוטנציאל ברור ליצור נזקים בריאותיים מכל סוג.

המוצרים המסוקרים באתר, שיש להם קישור מפנה לרכישה של המוצר למעוניינים… אם יש בהם קפאין, כמות הקפאין בהם נמוכה משמעותית מהרמות המצוינות מעלה כמסוכנות, ואינה שונה מרמת הקפאין הנצרכת על ידי אנשים השותים קפה באופן קבוע ויומיומי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב