כדורי הרזיה – האמת על גלולות הרזיה

כדורי הרזיה

כשהאוכלוסייה בעולם המערבי מוגדרת כסובלת מהשמנת יתר באופן כרוני, כשאחוזים גבוהים של גברים נשים וילדים סובלים ממשקל עודף ונאבקים מדי יום להוריד את הקילוגרמים העודפים, לא פלא שמשאבים לא מבוטלים מושקעים על ידי חברות התרופות בעולם בפיתוח תרופות להרזיה, במחקר ופיתוח של כדורי הרזיה.

כולם מחפשים את כדור הפלא.
הכדור שניתן לקחת ויוריד כבדרך פלא את המשקל העודף.
משהו קל ופשוט שיאפשר לנו להיפטר מקילוגרמים עודפים ללא מאמץ.
התרבות המערבית כל כך רגילה כבר לפתרונות מהירים, שבמקרה של צורך לרזות, הפתרון הקונבנציונאלי של דיאטה, אכילה מאוזנת ואורח חיים בריא – כבר לא מספק.

במעבדות במקומות רבים בעולם עובדים מדענים ורופאים במאמץ להגיע אל פתרון הקסם להשמנה, ואכן, מדי פעם יוצא לשוק הרפואי איזה שהוא כדור שאמור לבשר את הקץ לדיאטות ותחילת עידן הגוף החטוב ללא מאמץ.

אנחנו מדברים כאן על תרופות במרשם רופא ולא על תוסף תזונה טבעי.
על כימיקלים מהונדסים במעבדות שאמורים להניע הרזיה מהירה וקלה.

ארה"ב, נחשבת ל"אומה שמנה". אחוזים גבוהים בין אזרחי ארה"ב סובלים ממשקל יתר עד כדי סכנה בריאותית.
לכן ארה"ב מנסה להוביל את המחקר והפיתוח של כדורי הרזיה, ולכן ה FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) הוא הגוף הרשמי הראשון בדרך כלל שנתקל בפיתוחים חדשים בתחום , חוקר ומאשר את השימוש בהם.

כדורי הרזיה

במהלך השנים האחרונות, אישר הFDA האמריקאי כמה גלולות הרזיה כאלה.
באתר infomed.co.il מציינים רשימה של כדורי הרזיה שאושרו לשימוש רפואי בשנים האחרונות.

"בלביק (Belviq)

התרופה, שכאמור אושרה על ידי ה-FDA בשנת 2012, מיועדת למבוגרים הסובלים מהשמנה חולנית, עם מדד BMI>30 או BMI>27 עם בעיות בריאותיות כתוצאה מההשמנה. התרופה עובדת במנגנון של דיכוי תחושת הרעב בכך שהיא נקשרת לקולטן במוח האחראי לקליטת סרוטונין, הורמון חשוב בויסות מנגנון הרעב. לפי מחקרים, בעוד ש-23% מהחולים שהקפידו על דיאטה ללא תרופות הצליחו להוריד במשקל – 47% מאלו ששילבו את התרופה בדיאטה שלהם הצליחו להגיע למשקל היעד.

אורליסטט (orlistat)

התרופה, המוכרת יותר בשמה המסחרי "קסניקל" (Xenical), היא אחת מתרופות ההרזיה הראשונות בשוק. היא אושרה לשימוש ב-1999 כתרופת מרשם, וב-2007 אושרה למכירה בשיטת OTC כלומר ללא מרשם רופא. בניגוד לבלביק, שפועלת על המוח, אורליסטט פועלת במעי על ידי עיכוב האנזים "ליפאז", אנזים מפרק שומנים. בצורה כזו הגוף לא מפרק ולא סופג חלק מהשומנים שנצרכים במזון, והצריכה הקלורית יורדת.

קסימיה (Qsymia)

קסימיה היא תערובת של שתי תרופות נגד השמנה: הראשונה, פרמנטין, מיועדת לדיכוי רעב. השניה, טופיראמאט, היא בכלל תרופה נוגדת פרכוסים שאחת מהתופעות שלה היא דיכוי רעב ותחושת מלאות. בדומה לשאר התרופות, קסימיה יעילה בשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית, אולם היא לא חפה מחסרונות: היא תרופה טרטוגנית ועלולה לגרום לבעיות בעובר, בעיקר חיך ושפה שסועים, ולכן היא אסורה לנשים בהריון. תופעת לוואי משמעותית נוספת היא מחשבות אובדניות, ולכן מי שנוטל את התרופה צריך לקבל הדרכה מפורטת כיצד לנהוג ולמי לפנות במידה ומחשבות כאלה מתחילות לצוץ.

קונטרייב (contrive)

גם זו תרופה מעורבת, שכוללת בופרופיון ונאלטרקסון. היא נדחתה על ידי ה-FDA לראשונה ב-2011 בגלל חשש לפגיעה בלב, אבל קיבלה את האישור בשנת 2014, כשהוכח שהיא עומדת בתנאי הבטיחות הנדרשים. ועדיין לא הכל ורוד: בופרופיון, שיוצרה בהתחלה לטיפול בדיכאון וכעזר בהפסקת עישון, הוכחה כגורמת למחשבות אובדניות. מדענים עדיין לא בטוחים כיצד התרופה מסייעת להורדה במשקל, אבל הסברה היא שהיא פועלת ברמת המוח על בלוטה בשם היפותלמוס, שאחראית בין השאר על תחושת הרעב.

סקסנדה (Saxenda)

כתרופה שפותחה במקור כטיפול לסוכרת – היא דומה במבנה שלה לגלוקוז וכך מזרזת את הפרשת האינסולין מהלבלב. האינסולין, בתורו, מסייע לשמור על רמה יציבה של גלוקוז בדם. בשונה משאר התרופות – תרופה זו לא נלקחת דרך הפה אלא בזריקה תת-עורית פעם ביום. במקרים נדירים מאד התרופה עלולה לגרום לפגיעה בלבלב, כליות, כיס מרה וגם מחשבות אובדניות. ישנו חשש שהתרופה מעלה את הסיכון לסרטן בבלוטת התריס (תיירואיד), אבל זה לא הוכח עדיין בבני אדם."

רזין

בארץ מוכר גם כדורי בשם "רזין" המיוצר על ידי חברת כ.צ.ט.
החברה מציינת באתר האינטרנט שלה כי:
כדורי 'רזין' מיועדים לטיפול בהשמנת יתר חמורה אשר לא מגיבה לטיפול דיאטטי מתאים – נדרש אינדקס מסת גוף מינימלי 30kg/m2

שימו לב לכמה עובדות חשובות:

ראשית שימו לב שלחלק מכדורי ההרזיה יש רף ברור של רמת השמנה מינימאלית שרק כשמגיעים אליה ניתן לקבל מרשם רופא לכדורי הרזיה.
גלולות הרזיה במרשם מיועדות לאנשים שסובלים מעודף משקל באופן מסוכן, ולא עבור אנשים המבקשים להשיל מספר קילוגרמים ממשקלם.

בנוסף, כמו כל תרופה, גם כדורי הרזיה רפואיים, כאלה הניתנים במרשם רופא, מביאים איתם תופעות לוואי, חלקן לא פשוטות.

לסיכום – הרופא אליו תפנו לקבל את המרשם לכדורי ההרזיה יסביר לכם את ההתוויות לשימוש בכדורי ההרזיה.
יחד עם זאת אל תשכחו לשאול לגבי תופעות לוואי ודרכי התמודדות איתן.

לעומת כדורי ההרזיה הרפואיים, השימוש בתוספי תזונה להרזיה קל, זמין , בטוח ונוח בהרבה.
אין צורך במרשם רפואי, הרכב התוספים הוא פירות ירקות, צמחי תבלין ועשבים שניתן לצרוך אותם ללא סכנה בריאותית והם מיועדים למי שרוצה להוריד כמה קילוגרמים ולא רק לאלה הסובלים מהשמנת יתר המסכנת את בריאותם.

למידע נוסף על תוספי תזונה להרזיה:

תוספי תזונה להרזיה – מי צריך אותם בכלל?
תוספי תזונה טבעיים להרזיה
תוספי תזונה – מה מותר מה מומלץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב