דיאטת כסאח או הפרעת אכילה

am I thin

בלוג הדן בדיאטה אינו יכול שלא להתייחס להפרעות אכילה כיון שאלה משפיעות על משקל הגוף, מונעות מרצון מוגזם להיות רזה, בקיצור – זה קשור.
מה שחשוב לי לציין בכל הקשור להפרעות אכילה הוא שהפרעות אכילה מסוכנות מאוד לבריאות, עד כדי סכנת חיים ושהדרך הנכונה והטובה לטפל בהן היא פניה לגורם רפואי מוסמך.

הגורם המרכזי המניע הפרעת אכילה הוא מחשבות טורדניות הקשורות לאוכל ולמשקל הגוף. חרדות בנוגע למראה הגוף, הרגשה של משקל יתר וצורך דחוף לרזות … וכדומה.
ברור שמחשבות טורדניות אלה משפיעות על ההתנהגות היומיומית ולעיתים קרובות מדי מכניסות את הסובל (או הסובלת) מהפרעות האכילה למעגל הרסני של התנהגויות העלולות להוביל עד כדי סכנת חיים.
אנשים הסובלים מהפרעות אכילה רואים את עצמם כאילו באמצעות השליטה באוכל שהם אוכלים יש להם שליטה טובה יותר על חייהם. הפרעת האכילה מהווה סוג של התמודדות עם העולם החיצוני והחיים. מחפה על מצבים רגשיים הקשורים בדימוי עצמי ירוד, בהתמודדות עם טראומות וקשיים רגשיים קשים. האמת היא שהפרעות האכילה אינן מהוות שום פתרון לשום סוג של בעיה רגשית – נפשית אלא מקצינה את הבעיה.

האם זו הפרעת אכילה?

שלושת הפרעות האכילה הנפוצות ביותר הן:הפרעת אכילה

בולימיה נרבוזה

מי שסובל מבולימיה נרבוזה אוכל כמויות אוכל עצומות אך לאחר האכילה גורם לעצמו להקיא או לשלשל את האוכל. האכילה המוגזמת מביאה את האדם להרגשת אי נוות פיזית, בחילה כובד וכאב בטן. ההרגשה הפיזית הרעה נפתרת באמצעות נטילת חומרים משלשלים או הקאה המורידים את הלחץ מהקיבה. ההקאה או השלשול מהווה עבור הסובל מבולימיה נרבוזה תהליך של "טיהור" שנראה לחולה כמתאים לטיפול בהרגשה הפיזית הלא נוחה. קיימים מקרים של בולימיה נרבוזה בה אנשים משתמשים בצום כחלק מה"טיהור" או אפילו פעילות גופנית מוגזמת עד כדי פציעות ספורט.
משקל הגוף של הסובל מבולימיה נרבוזה עולה ויורד, מערכות שונות בגוף נפגעות (מערכת העיכול, המעיים, מערכת העצבים ועוד) וההתעסקות התכופה בנושא האכילה, ההקאה והצורך "לנקות את הגוף" מהאוכל מונעים מהבולמיים לחיות חיים פעילים ויעילים.

למידע נוסף על בולימיה נרבוזה

אכילה כפייתית

כשמה כן היא, הפרעת האכילה הזו באה לידי ביטוי על ידי אכילה בלתי נשלטת עד כדי הרגה פיזית רעה. האדם בעצם מנסה להרגיע דחף בלתי נשלט על ידי אכילה של כל הבא ליד. הסובלים מאכילה כפייתית אוכלים בהיחבא, בלילה, בין הארוחות ובשעות לא מקובלות, ללא קשר לארוחות ולעיתים גם מזון לא מבושל, לא מעובד ולא מוכן לאכילה (בשר נא מהמקפיא, למשל). אנשים אלה מתביישים בהרגלי האכילה המוזרים שלהם אך אינם מנסים "להיפטר" מהאוכל שצרכו, מה שגורם למשקל הגוף לעלות כל הזמן.

למידע נוסף על אכילה כפייתית

אנורקסיה נרבוזה

הסובלים מאנורקסיה נרבוזה פשוט אינם אוכלים. הם אוכלים מעט מאוד ולעיתים קרובות מתאמנים ועוסקים בפעילות ספורטיבית מוגזמת. הסובלים מאנורקסיה נרבוזה עלולים להגיע לתת משקל קיצוני עד כדי סכנה ממשית לבריאותם ולחייהם. הגורם המניע את ההתנהגות הזו הוא שעל פי תפיסתם, מרגישים החולים במחלה שמנים גם כשמשקלם נמוך עד כדי דאגה. גם כשהגוף כחוש ורזה מאוד הם עדיין מרגישים שמנים. דעתם של אחרים לגבי משקל גופם אינו רלוונטי בעיניהם, התערבות הסביבה לטובתם מתקבלת על ידיהם בעוינות. השליטה באוכל והיכולת שלא לאכול מהווה עבורם הוכחה לשלטה שלהם בחייהם והם אינם מוכנים "לאבד שליטה" ולהתחיל לאכול גם במחיר סכנת חיים.

למידע נוסף על אנורקסיה נרבוזה

בנוסף להפרעות המתוארות מעלה ישנם מקרים של הפרעות מעורבות שאינן מוגדרות בקלות.
בכל מקרה חשוב להגיע לייעוץ רפואי ולטיפול מקצועי כיון שכל אחת מהפרעות האכילה האלה עלולה להביא לכדי סכנת חיים ממשית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
דיאטה להרזיה
ריטה

איך להוריד את המשקל שהעליתם בחג

האוכל הטעים והמיוחד של החגים, הארוחות המשפחתיות, הנסיעות והטיולים, המסעדות שעל הדרך, האווירה המיוחדת יוצרת תחושה שאפשר 'לשחרר' ולאכול בלתי יותר מדי חשבון. התוצאה הבלתי

קרא עוד »

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב
שינוי גודל גופנים