כמה קלוריות בירקות ופירות

קלוריות בירקות ופירות

כשעושים דיאטה, כולם חושבים שהכי חשוב לאכול הרבה ירקות ופירות.
ואכן ירקות ופירות הם מרכיב חשוב בכל תפריט בירוא ומאוזן, במיוחד אם הוא בנוי על מנת לעודד ולתמוך בהרזיה, במסגרת דיאטה.

יש גם את התפיסה שאומרת שאפשר לאכול ירקות ופירות ללא הגבלה….
ובכן, לא מדויק.

אמנם יש רשימה לא קצרה של ירקות שערכם הקלורי נמוך כל כך שאנו יכולים להתענג ולאכול אותם באמת ללא הגבלה… אבל עדיין יש רשימה של ירקות ובמיוחד פירות שיש להם ערך קלורי לא מבוטל ולכן חשוב להתייחס לערכם במסגרת תפריט אכילה לדיאטה.

הערך התזונתי של פירות וירקות

בעניין אכילת פירות וירקות ותרומתם של אלה לבריאותנו, כותבת התזונאית מרב מור-אופיר באתר מועצת הצמחים:

"ירקות ופירות הם בבסיסם מזון שלם לא מעובד. הם מהווים מקור חשוב לסיבים תזונתיים, החיוניים לשמירה על תפקוד מערכת העיכול ובריאותה, לויטמינים: כגון ויטמין C, ויטמינים מקבוצה B, וויטמין A, למינרלים: כגון אשלגן ומגנזיום, ולשפע פיגמנטים נוגדי חמצון ופיטוכימיקלים נוספים. כלל המרכיבים הללו פועלים יחד להפחתת הסיכון למגוון מחלות עידן השפע כגון מחלות לב וכלי דם וסרטן.

"במרבית הירקות והפירות תכולה גבוהה של מים ושל סיבים תזונתיים, ותכולה נמוכה של שומן, לכן צפיפות האנרגיה שלהם נמוכה יחסית והם יכולים לסייע בשמירה על משקל בריא. צריכת ירקות ופירות תורמת גם למאזן חומצה-בסיס תקין בגוף, המסייע בשמירה על בריאות העצם".

"להבדיל ממזונות מעובדים רבים העשירים בנתרן, תכולת הנתרן בירקות ובפירות אפסית ותכולת האשלגן גבוהה. יחס נתרן אשלגן נמוך, חשוב למניעת יתר-לחץ-דם, ומחקרים מראים כי הוא קשור בהפחתה משמעותית של הסיכון לתמותה ממחלות לב וכלי-דם".

בעניין אכילת פירות וירקות יש לחזור ולהדגיש כי מומלץ לאכול ירקות בשלל צבעים כיון שלכל צבע יש את ה"כוח" שלו ואת האיכותיות תהזונתיות הייחודיות לו.

לאכול פירות וירקות בחמישה צבעים

באתר דוקטורס מסבירים:

המלצה זו נועדה להעביר מסר לצריכה מגוונת וצבעונית של ירקות כחלק מאורח חיים בריא, כאשר ההמלצה היא לאכול 9 מנות של פרי וירק מחמש קבוצות צבע בכל יום: 3-4 פירות, 5-6 ירקות, כאשר מנה שווה לספל או 100 גרם, זאת מכיוון שלכל קבוצת צבע יש סגולות מיוחדות במניעה מפני התפתחות של מחלות:

אדומים – כוללים בעיקר קרטנואידים כמו ליקופן, מסייעים בהגנה מפני סרטן ומחלות לב וכלי דם, מגנים מפני נזקי זיהום האוויר וכן עשויים להאט את תהליכי ההזדקנות, שומרים על העור מפני נזקי השמש, שומרים על בריאות העין, תפקוד המוח, מחלות לב, שבץ ומחלות סרטן (במיוחד ברחם, בשד, בערמונית ובריאות).

כתומים – כוללים בעיקר בטא קרוטן, שומרים על תפקוד תקין של מערכת החיסון, מסייעים במניעת סרטן,מתפקדים כנוגדי חמצון ומאטים את תהליך ההזדקנות.

ירוקים – מכילים את הפיגמנט לוטאין, מסייעים במניעה של מחלות זקנה ניווניות, שומרים על ראייה תקינה, מאטים את הזדקנות העין ומסייעים לחיזוק העצמות.

לבנים – מכילים תרכובות גופרית וקוורצטין. מסייעים במניעת מחלות לב וכלי דם, בהגנה מפני זיהומים ודלקות, משפרים את קרישת הדם ומסייעים בטיפול במחלות סרטן.

סגולים – מכילים אנטוציאנינים ונוגדי חמצון המגנים מפני התפתחות טרשת עורקים וסיבוכים של סוכרת.

טבלת קלוריות בירקות ופירות

קלוריות בירקות ופירות

אכילת פירות וירקות היא הרבה יותר מרק אכילה של מזון שאינו מכיל הרבה קלוריות. מדובר כאן באכילת מזון עתיר בריאות ומרכיבים תזונתיים חשובים.
מומלץ לא רק למטרות הרזיה ושמירה על המשקל אלא גם למטרת שמירה על הבריאות 🙂
תיהנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב