חילוף החומרים בגוף – אני משמינה רק מלהריח את האוכל

דיאטה מאוזנת

כל כך הרבה פניות המגיעות אלינו מתחילות בשאלה דומה לזו שבכותרת: למה אני משמינה אפילו אם אני מקפידה על הדיאטה ואחרות אוכלות כמה שהן רוצות ונשארות רזות?
נתחיל בעובדה שבהחלט יכול להיות שאת אוכלת הרבה פחות ומשמינה' בעוד מישהי אחרת אוכלת הרבה יותר ונשארת רזה.
זה לא נדמה לך.
אבל איך קורה שאדם אחד משמין מ- 1000 קלוריות ואחר מרזה מ- 1000 קלוריות? (מספר הקלוריות הוא רק לדוגמא)
זאת ההוכחה שמשקל הגוף לא תלוי רק בקלוריות ושיש מנגונים שונים המשחקים תפקיד בנושא המשקל.

בואו נדבר על מערכת חילוף החומרים בגוף.

תפקידה של מערכת חילוף החומרים בגוף הוא לדאוג לכך שהאנרגיה שהגוף מקבל באמצעות אכילה תהפוך לאנרגיה שמישה לצורך תפקוד הגוף.
במצב מאוזן ותקין דואגת מערכת חילוף החומרים להפוך את הקלוריות שאנו אוכלים לאנרגיה זמינה, אבל תרבות האכילה המודרנית של ימינו, המתח בו אנחנו חיים וחוסר בפעילות גופנית גרמו לשיבוש מערכת חילוף החומרים שהתוצאה שלה היא השמנה.
אצל מי שטוען שלמרות הדיאטה הוא אינו מרזה, יתכן כי מערכת חילוף החומרים שלו אינה במיטבה ואינה יעילה בתיעול הקלוריות והפיכתן לאנרגיה זמינה.חילוף החומרים בגוף

ההגיון אומר שיש להמריץ את מערכת חילוף החומרים על מנת לאפשר הרזיה. אבל איך עושים את זה?

 • מסתבר כי אכילה של מזון בריא, דגנית מלאים, ירקות ופירות מאיצים את חלוף החומרים בעוד אכילת מזון מתועש ומעובד מאיטים את מנגנון חילוף החומרים.
 • מסתבר כי ככל שמסת השרירי בגוך גבוהה יותר נשרפות יותר קלוריות בזמן פעילות גופנית וככל שהגוף מכיל יותר שומן יישרפו פחות קלוריות בזמן פעילות גופנית.
 • ככל שאנו מאבדים מסת שריר, אם על ידי דיאטות כסאח, חוסר בפעילות גופנית, או אכילת מזון מעובד תעשייתי, אנו פוגעים ביכולת של הגוף להמיר את הקלוריות לאנרגיה ומגדילים את הסיכוי להשמנה.
 • רובנו מודעים לכך שמנגנון תחושת הרעב אצל מרביתנו לקוי. אנו חשים ברעב גם כשהגוף בעצם צמא, למשל. שתיה מרובה תעניק לגוף תחושת שובע כמו גם אנריגה ומרץ להיות פעילים יותר. נסו לשתות של 2-3 ליטר מים ביום ותרגישו בהבדל.
 • תפקיד ארוחת הבוקר הוא נושא המעורר חליקוי דעות אצל הרבה אנשים. קחו בחשבון שבמהלך הלילה כשאנו ישנים מנמנמת גם מערכת חילוף החומרים ויש צורך להתניע אותה בבוקר. ארוחת הבוקר היא שמניעה את חילוף החומרים לפעולה ולכן היא חשובה.
 • למה ג'אנק פוד מזיק? ג'אנק פוד מכיל הרבה קלוריות "ריקות" המגיעות מפחמימות, שומנים וסוכרים. קלוריות ריקות חסרות ויטמינים ומנרלים מאיטות את חילוף החומרים בעוד אכילת מזון טרי שאינו מעובד מאיצה אותו.
 • מתח נפשי מעורר יצירה של הורמוני לחץ שמטבעם אמורים לעזור לגוף להתמודד עם סטרס אבל מהבחינה הדיאטטית בעצם מאיטים את חילוף החומרים שמעין מגננה של הגוף מפני המתח והלחץ. לכן אכילה נינוחה באווירה נעימה מיטיבה עם הירידה במשקל ואכילה מהירה בביסים גדולים תחת לחץ עלולה לגרום לגוף להפוך את הקלוריות למאגרי שומן.
 • דיאטות כסאח, דיאטות מהירות המיועדות להרזיה מהירה מאותתות למערכת חילוף החומרים שקיים מחסור באוכל, המנגנון המתוחכם הזה בתגובה מאט את חילוף החומרים על מנת להתייעל ולהסתפק במעט הקלוריות המגיעות לגוף בזמן דיאטת כסאח. הגוף לומד להפיק את המירב מכל ביס וליצר שומן גם כשהתפריט היומי מכיל מעט מאוד קלוריות.
 • דיאטות כסאח אחריות בנוסף גם לאובדן מסת שריר שכמו שכבר אמרנו חשובה לשריפת קלוריות יעילה.
 • אכילה של שומן טרנס. שומן מוקשה שניתן למצוא בהרבה מזונות מעובדים : מרגרינה, דברי מאפה קנויים, אוכל מטוגן… שומן טרנס מאט את חילוף החומרים ושריפת השומנים בגוף.
 • אכילה לא מסודרת, אכילה בזמנים לא קבועים או לעיתים רחוקות מדי מלמדת את הגוף שלא ניתן לסמוך שאכן יהיה אוכל ולכם מערכת חילוף החומרים מאיטה מתוך התגוננות מפני מחסור.
 • מגוון בעיות רפואיות. לסיכום חייבים לציין כי מגוון בעיות רפואיות עלולות לגרום לחוסר יכולת לרזות ביעילות ולכן חשוב להיבדק אצל רופא בכל מקרה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שינוי גודל גופנים