מהי הדיאטה הכי טובה להרזיה?

למה את רוצה לרזות

בכל מפגש משפחתי או חברתי, בהרבה מיילים ופניות בפייסבוק אני נתקלת בשאלה:
"מהי הדיאטה להרזיה הכי טובה?
לא, באמת…. תמליצי לי על דיאטה שתעבוד. הדיאטה הכי טובה…"

זו שאלת טריק. לא פשוט לענות על שאלה כזו.
זה כמו שאבקש את המתכון לעוגה הכי טעימה, המלצה לסרט הכי טוב…

מה שברור וחד משמעי הוא שכדי להריע למשקל הנכון לגופנו ולשמור על המשקל הזה לאורך החיים חשוב ליצור אורח חיים מאוזן ובריא שנחיה לפיו למשך כל החיים.

לחיות חיים פעילים פיזית ולאכול אורח בריא, טרי לפי תפריט מאוזן המכיל את כל אבות המזון והמרכיבים החשבונים ללבריאותנו – למשך כל החיים, זה הפתרון הברור לבעיית עודף המשקל שלנו ולא מפתיע שזה גם הפתרון להררבה בעיות בריאות שחלקנו סובלים להם (סוכרת, לחץ דם וכדומה).

העניין הוא שאנו נתקלים בהמלצות להמון סוגים של דיאטות, המבוססות על עקרונות שונים ומשונים, מחקרים כאלה ואחרים וכדומה.
יוצא שאנחנו מתלבטים בין דיאטת חלבונים, לדיאטה פליאו, לדיאטה דלת שומן… ועוד ועוד.

יותר מזה, מחקרים חדשים יוצאים לעיתים קרובות ומהללים תוכנית כזו או אחרת להרזיה וירידה במשקל.

הדיאטה הכי טובה

מחקר ישראלי שנעשה לאחרונה באוניברסיטת בן גוריון, למשל, מוכיח כי הפחתה של כמות השומן בתפריט היומי אינה פתרון לירידה במשקל.
המחקר מוכיח כי אנשים שאכלו לפי תפריט דיאטה ים תיכונית ודיאטת דלת פחמימות או דיאטת חלבונים ירדו משמעותית יותר במשקל ביחס לאלה לשאכלו לפי תפריט דל שומן.

יחד עם זאת טוען המחקר שאי אפשר לקבוע חד משמעית שיש תוכנית דיאטה יעילה יותר ותוכנית אחרת יעילה פחות. מסקנת המחקר היא שלכל אדם תתאים תוכנית דיאטה אחרת. יש כאלה שיגיבו בהרזיה אפקטיבית לתפריט דל פחמימות ואחרים יגיבו בהרזיה לתפריט דל שומן.

מה שחשוב לבחון, לפי אותו מחקר, הוא שהתפריט יכיל את מרכיבי התזונה החיוניים לבריאותנו ושסך הקלוריות היומי יהיה נמוך מסך הקלוריות שהגוף זקוק להם מדי יום.
אחר כך נכנס אלמנט ההתמדה.
כל עוד קיימת התמדה באכילה לפי תפריט דיאטה שאינו קיצוני, תתרחש ירידה במשקל.
ובכל מקרה כשמדובר בדיאטה לטווח ארוך, ממליץ המחקר לבדוק את תפריט הדיאטה מול דיאטנית כדי לוודא שאין חסרים בויטמינים או מרכיבי תזונה אחרים.

למרות שהמחקר מצדד בדיאטת חלבונים דלת פחמימות כדיאטה יעילה , טוענים במסקנות המחקר כי כל תפריט דיאטה המגביל את המשתמשים בו מלאכול סוגים מסוימים של מזון, מהווים בעיה כי הגבלה ואיסור לאכול מגוון שלם של מזונות מהווה מכשול בו עלולים רובניו להיתקל, ליפול ולהיכשל בדיאטה. דיטות חד גוניות, דיאטות האוסרות על אכילת מגוון שלם של מזונות אינן בריאות, מעבר לכך אכילה של אוכל מונוטוני, היא דרך בטוחה להישבר בדיאטה.

אכילת פחמימות חשובה לבריאותנו, חשובה כמקור גלוקוז. כשחסר לגוף גלוקוז הוא מפרק חלבונים כי ליצור אנרגיה, ואז נפגעת מסת השריר שלנו. מסת שריר חשובה מאוד לתהליך ההרזיה כיון שהיא זו שצורכת כמויות גדולות של קלוריות וגורמת לשריפת קלוריות מוגברת ולהרזיה.

המחקר סוקר רשימה של דיאטות פופולאריות ומביע דעה לגביהם.
למשל…

דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס, לפי מחקר, יוצרת עומס חלבונים בגוף וסיכון לפתח אבנים בכליות. דיאטת אטקינס בנויה בעיקר על חלבונים וחסרים בה סיבים תזונתיים כיון היא מגבילה את אכילת הפחמימות כמו כם את אכילת הירקות, האגוזים והקטניות, לפחות בשלבים מסוימים של הדיאטה.
לפי דיאטת אטקינס אוכלים כמעט רק חלבונים ושומנים.

ביקורת דומה יש למחקר על דיאטת פליאו.

דיאטת פליאו מבוססת בעיקר על אכילה של חלבונים מן החי. והימנעות מוחלטת ממזון מתועש ומעובד. לפי דיאטת פליאו כמעט שלא אוכלים מוצרי חלב וכמות הפחמימות בתפריט הדיאטה קטנה.
המחקר טוען כי יש כמה בעיות בדיאטת פליאו:
1. אנחנו לא באמת יודעים מה אכל האדם הקדמון.
2. האדם הקדמות היה צד את מזונו, היה מגדל בעצמו את האוכל שלו.
3. האדם הקדמון לא הגיע לגילאים יותר מבוגרים מאשר 30 או 40.
כיום, כשתוחלת החיים הממוצעת נוגעת ב- 80, אורח החיים שלנו פעיל הרבה פחות משל האדם הקדמון, רמת הלחץ לה אנו נתונים שונה לגמרי – טוען המחקר שאין בסיס להשוואה והעיקרון של אכילה לפי דיאטת פליאו עלול להיות ללא כל בסיס עובדתי.

המחקר מתייחס גם לדיאטת DASH

דיאטת דש , חשוב לציין, אינה הכדורים שנמכרים באינטרנט. תוכנית ההרזיה הנמכרת באינטרנט או בפרסומים בעיתונות משאילה את השם דיאטת DASH ומייחסת אותו לתוכנית הכוללת נטילה של תוספי תזונה וכדורים להרזיה.
דיאטת דש המקורית נחשבת לתוכנית אכילה להרזיה שיש לה יתרונות רבים. במקורה היא מיועדת לטיפול ביתר לחץ דם. היא כוללת מזונות שיש בהם הרבה אשלגן, מגנזיום וסידן, התפריט מופחת מלח, מכיל הרבה ירקות, קטניות, קמח מלא וחלבונים דלי שומן.
תפריט דיאטת הדש המקורית הוא תפריט מאוזן שלא קשה להתמיד בו לאורך זמן , לרדות ולהרגיש טוב יותר.
אך שוב, זו אינה התוכנית המפרסמים ומוכרים בה כדורים ותוספים.

אם נרצה לסכם את המחקר לגבי מהי הדיאטה הכי טובה להרזיה, ברור שהמחקר שולל את דיאטות הכסאח למיניהן, את הדיאטה המהירה כדרך להרזיה בריאה.
90% מהאנשים שנכנסים לדיאטה מהירה נשברים במהירות והמשקל שהורידו במהלך הדיאטה הזו עולה חזרה עם תוספות.
המחקר חוזר ומדגיש כי התמדה באכילה לפי תוכנית אכילה מאוזנת ובריאה לאורך זמן הוא המפתח להרזיה ושמירה על משקל גוף תקין.

דיאטה נכונה שתעבוד היטב חייבת להתייחס גם למצב הבריאות של האדם המתכנן להיעזר בה כדי לרזות. להתייחס לתרופות מרשם שהאדם נוטל, לאורח החיים שלו, לסביבת חייו וכדומה.

מדובר בתוכנית אכילה לחיים, אורח חיים בריא לכל החיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

2 תגובות

  1. יקירתי, חשוב שיהיה לך ייעוץ אישי וליווי מקצועי. לכן דיאטנית זה פתרון מצוין בשבילך. אמא שלך, עם כל הכבוד לא יכולה לעשות מה שדיאטנית יכולה לעשות כדי לעזור לך.
    אני באמת מקווה שתצליחי לקבוע פגישה עם דיאטניתץץץ באמת.
    בהצלחה

  2. היי,אני בת 15 1.76-1.82 ואני שוקלת 92.8 ואני לא מצליחה לרדת במשקל וניסיתי כמה דיאטות ואמא שלי לא רוצה לשלוח אותי לדיאטנית למרות שהרופאה אמרה לה ואמא שלי אמרה לי לא לאכול בכמויות גדולות ולא לאכול לחם ולא לאכול אחרי שש וניסיתי כבר איזה 3 חודשים והורדתי רק חצי קילו
    הייתי שמחה אם הייתם עוזרים לי
    תודה❤️❤️

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
דיאטה להרזיה
ריטה

איך להוריד את המשקל שהעליתם בחג

האוכל הטעים והמיוחד של החגים, הארוחות המשפחתיות, הנסיעות והטיולים, המסעדות שעל הדרך, האווירה המיוחדת יוצרת תחושה שאפשר 'לשחרר' ולאכול בלתי יותר מדי חשבון. התוצאה הבלתי

קרא עוד »

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב
שינוי גודל גופנים