דיאטה מעל גיל שישים

דיאטה מעל גיל שישים

כשנשים מגיעות לאמצע שנות החמישים ומתקדמות לגיל שישים,  הן נוכחות לדעת כי שמירה על מבנה גוף רזה , יציבה נכונה, להמשיך להתנועע במרץ, מתחיל להיות מאבק די קשה.

כדי לעודד את כל בנות השישים, אני רוצה להציג בפניכן כתבה שפורסמה השבוע.

ראיון עם דליה מזור, בת 61 ונראית נפלא. (מקור הכתבה ב"מנטה")

שימו לב לרמת ההשקעה שלה בשמירה על מבנה הגוף הנערי שלה, התנועה הקלילה, היציבה הנכונה ומראה מיליון הדולר שלה.

מה שהיא עושה בעיקרון יכולה כל אחת לעשות.

קבלו עידוד…

דליה מזור: "כך רזיתי 10 קילו תוך שבועיים וחצי"

היא משחקת טניס מדי יום, שומרת על דיאטה מוקפדת ונהנית ממעמדה החדש כסלב מבוקש בעקבות "רוקדים עם כוכבים". בגיל 61 גילתה דליה מזור שהיא מרגישה צעירה יותר ממה שהרגישה בגיל 20, ומוכנה בהחלט להמשיך לרוץ על המגרש

לא פשוט לקבוע ריאיון עם דליה מזור, 61. בעוד כמה ימים היא טסה לתאילנד לחופשה בת עשרה ימים, ואנחנו חייבות למצוא זמן לריאיון (טלפוני, לפחות). אלא שאנחנו מתאמות שעה ולדליה זה לא מסתדר. קובעות שעה אחרת וזה מתפספס. פעם אחת הצילומים (לשער מנטה) עדיין לא הסתיימו, ופעם אחרת בגלל העומס בעבודה.

ואז, כשסוף־סוף זה קורה, אני נדרשת לפנות את הקו לאלתר למען סוכנת הנסיעות שלה. כעבור 20 דקות היא מתקשרת ואנחנו ממשיכות. אלא ששוב בתוך עשר דקות עלינו לסיים. הפעם זה קשור בנכדתה הטרייה, היילי. הסבתא בדיוק החנתה את רכבה מתחת לבית הנכדה ונראה אתכם מעכבים סבתא נרגשת לקראת הפגישה עם דור ההמשך.

אבל ככל שקשה לראיין אותה, כך קשה יותר לכעוס עליה. אולי זה משהו באינטונציה הנינוחה שלה שנטמעה כל כך חזק בזיכרון הקולקטיבי וגורם לך להרגיש שהיא חלק בלתי נפרד מהביוגרפיה שלך. ואולי הסיבה קשורה לאישיותה המכבדת, המתנצלת. זו ששומרת על תקשורת מאוזנת, לא מכעיסה. ואם מתהפכות היוצרות ואני זו שמפירה את שלוותה ומעלה אותה קצת על טורים, לוקח לה בדיוק כמה שניות כדי להחזיר את העניינים לשליטה, לסובב את הכפתור שוב ולוודא שהערוץ עובד על התדר הנכון.

5 שעות אימון כל יום

את הגברת הראשונה של הערוץ הראשון תפסנו קצת אחרי גמר העונה השישית של "רוקדים עם כוכבים", שבה רקדה לצדו של דני יוחטמן עד לשלב חצי הגמר.

מותשת?

"זו לא הייתה תקופה קלה. כדי להשתתף בתוכנית לקחתי חופשה בת שלושה חודשים. בזמן הזה התאמנתי כחמש שעות ביום, כולל שישי. בשבת היה אימון כפול. האימונים היו תובעניים ומפרכים. אין ספק שאני מותשת".

שתפי אותנו בחוויית המעבר מהערוץ הממלכתי אל לב הפריים טיים בטלוויזיה המסחרית.

"מרגישים מיד את פער הרייטינג שבין שני הערוצים. גם קודם הכירו אותי, אלא שהחשיפה הזאת בכל זאת הייתה שונה. אחרי כל תוכנית ניגשו אלי אנשים ברחוב, עודדו והעריכו את המאמץ ואת האומץ. זה עודד אותי אבל גם דרש ממני לעמוד בציפיות".

נשמע מעיק משהו.

"אם להיות ישרה עם עצמי, אני חייבת להודות שנהניתי מההתייחסות. זה נעים ונותן תחושה של עשייה נכונה. אני מקבלת תגובות מנשים בשכבת הגיל שלי שאומרות לי 'הבאת כבוד, ואם את יכולה לרקוד ככה, אז כנראה גם אני יכולה'. במילים אחרות, הצעד שלי עודד נשים להעז ולעסוק בפעילות שאולי הן לא חשבו שהן יכולות לה ואולי לא העזו".

אפרופו גיל, לא חששת להיות המשתתפת הכי מבוגרת ב"רוקדים עם כוכבים"?

"בהתחלה נלחצתי כי עד העונה הזאת המשתתפת הכי מבוגרת הייתה בת 53. בהמשך הבנתי שאני מביאה לתוכנית את עצמי ואת אישיותי ולא רק את גילי".

"אכלתי רק עוף מכובס וחסה"

היא מתגוררת בהרצליה. גרושה, אם לשני בנים, איתי וגיא. לפני ארבעה חודשים הפך אותה איתי לסבתא גאה. "מהשנייה הראשונה שנחו עיניי על היילי לא ידעתי מה לעשות מרוב אושר. אני שפוטה שלה", היא מתרגשת. "לא תיארתי לעצמי שאני אתחבר כל כך עמוק. חשבתי שייקח לי זמן, וטעיתי בגדול. מצער אותי שאני לא יכולה לראות אותה בתדירות שהייתי רוצה".

לפני כשנתיים היא השילה ממשקלה כעשרה ק"ג בשבועיים וחצי. "עד אז אכלתי בעיקר ג'אנק פוד, חומוס, צ'יפס, עוגות, וגלידה", היא מספרת. "היה לי יותר מזל משכל כי הגוף לא השתנה. אבל אז פתאום עליתי במשקל ולא היה לי נעים עם המראה החדש שקיבלתי. הבנתי שאני צריכה להחליט: לקבל על עצמי את מראה 'הדודה' ולהמשיך להשמין בנחת, או לקחת את העניינים לידיים ולהשיל את הקילוגרמים העודפים. פניתי למדקר סיני שהוא גם רופא כללי, שנתן לי דיאטה דרסטית המשלבת דיקור סיני. ביומיים הראשונים הייתי בצום מוחלט, ואחר כך במשך שבועיים אכלתי מדי יום רק 200 גרם עוף מכובס ללא תבלינים ועם קצת חסה. מים וקפה בלי חלב שתיתי ללא הגבלה. למעשה, הדיקור השפיע וגרם להיעדר תחושת רעב".

לדבריה, השינוי בתזונה קשור גם לדלקת במפרקי אצבעות ידיה (אוסטיאוארטריטיס), שממנה היא סובלת כשנתיים. "כיום התפריט שלי מבוסס על חלבונים, בעיקר עוף, טונה, ביצים קשות, ועל הרבה ירקות. הורדתי פסטה, תפוחי אדמה ואורז ועברתי מאכילת לחם ל'פתית'. הורדתי מהתפריט פלפל על כל סוגיו, חצילים, עגבניות, תפוחי אדמה. אני לא אוכלת מוצרי חלב, וויתרתי אפילו על גבינת הקוטג' האהובה עלי. חלב אני בכלל לא מכניסה הביתה, למעט במקרים שבהם מגיעים אלי אורחים ששותים נס קפה".

וזה עזר? את סובלת היום פחות מכאבים?

"לאמונה יש השפעה. כשאדם מאמין שהימנעות ממזון זה או אחר או ביצוע פעולה מסוימת יביאו לשיפור במצב, יש סיכוי שזה יקרה. אפילו אם השיפור חלקי, בכל זאת יש לכך ערך".

זו דיאטה נוקשה מאוד. עד כמה את מצליחה להקפיד עליה?

"אני לא מגזימה ולא פנטית. ככל שעובר הזמן, פה ושם אני חוטפת מאכלים 'אסורים', או כאלה שלא נכללים בתפריט. על גלידה, למשל, אני ממש לא מצליחה לוותר וגם לא מנסה".

לומדים להחזיק את הגוף

פעילות גופנית אינה זרה לה. מדי יום היא משחקת טניס למרות שלדבריה מדובר בפעילות שאינה תורמת לה לבריאות, כי היא מפעילה צד אחד של הגוף, מעמיסה על הגב ומזיקה לברכיים. "לפני עשר שנים, לאחר שהתריעו בפניי כל כך הרבה פעמים שעלי לבצע פעילות מאוזנת, החלטתי ללכת למכון כושר. שם שכנעו אותי להרים משקולות. כשהתחלתי לקבל את מראה הבודי בילדר, החלטתי שזה לא מתאים לי. חוץ מזה, באמת אין לי זמן לפעילות גופנית נוספת. אני עובדת במשרה מלאה ותובענית".

בקרוב תצטרכי במסגרת הרפורמה להיפרד כנראה מערוץ אחד. יש סיכוי שנראה אותך יותר על רחבת הריקודים?

"נכון שבמסגרת הרפורמה אני נמצאת בקבוצת אנשים שבשל גילם והוותק שלהם הם אמורים לפרוש. אלא שהרפורמה עדיין לא נחתמה ואני ממשיכה לעבוד. כרגע אני מגישה את התוכנית הכלכלית 'מדד יומי' שלוש פעמים בשבוע, ובשבת אני מגישה את מהדורת החדשות של השעה שמונה בערב. באשר לריקודים, אני באמת אוהבת לרקוד. אם יהיה לי זמן, אולי אלך ללמוד לרקוד סלסה. זה יהיה לימוד הרבה יותר פשוט משום שאינו כרוך בתחרות. ב'רוקדים עם כוכבים' יש כוריאוגרפיה מסובכת, לומדים להחזיק את הגוף נכון בהתאם לדרישות סגנון הריקוד, וזה, תאמינו לי, ממש לא פשוט. מה גם שבגילי אין גמישות כמו זו הקיימת בגיל 20".

בדיעבד, אם בעבר היית מבצעת פעילות גופנית שעובדת על מתיחות כמו יוגה ופילאטיס, היה לך קל יותר לרקוד היום?

"כל השנים לא הטריד אותי נושא הגמישות, אז לא עשיתי עם זה שום דבר. אני לא עושה דברים מתוך מודעות אלא מתוך הנאה. במקרה של הטניס, למשל, כל עוד אני יכולה לרוץ על המגרש, אעשה זאת".

סודות היופי  של דליה

איך יכול להיות שאת נראית צעירה בהרבה מגילך. מה הסוד שלך?

"מבחינת הרגלי הטיפוח אני מצטערת לאכזב. אין שום דבר דרמטי שאני יכולה להכריז עליו. אני מאמינה שהגנטיקה משחקת כאן תפקיד. אמא שלי, שעברה מזמן את גיל 90, נראית מצוין. היא אמנם עברה ניתוח הרמת פנים בגיל 70, אבל עורה עדיין נראה נהדר. אני מתקמטת באיטיות ואני מודה על כך".

מה בכל זאת את עושה?

"אני מורחת קרם פנים ליום וללילה. אני לא משתמשת במוצרים יקרים. אני מקפידה מאוד לרחוץ פנים בבוקר ובלילה ולא ללכת לישון עם איפור. כשאני יוצאת לשחק טניס אני מורחת את עור הפנים במסנן קרינה SPF 30. על הגוף אני לא מורחת דבר. אם יש דבר שאני קצת מצטערת עליו, שלא שמרתי על הצוואר".

את תמיד נראית מוקפדת. מגיל 19 עם אותה תספורת, מעל 40 שנה בערוץ אחד. מה זה אומר עלייך? האם דליה מזור של גיל 20 היא אותה דליה מזור של גיל 61?

"לגמרי לא. באופן מפתיע, בגיל 60 אני מרגישה הרבה יותר צעירה, הרבה יותר הרפתקנית ומשוחררת, והרבה יותר תאבה לעשייה מאשר בגיל 20. אני בן אדם הפוך. בגיל 20 הייתי מאוד בוגרת ואחראית, מאוד מתמידה, לא תזזיתית, אבל עם השנים הנכונות שלי לנסות הולכת וגדלה, ואני פתוחה יותר להרפתקאות וסערות".

סדר היום שלה

06:30 אני מתעוררת. שותה קפה ללא חלב ועוברת על העיתונים ברפרוף. אם יש עוגה בבית, אני לא מוותרת, אבל משתדלת שלא תהיה. פעם, כשהילדים גרו בבית, נהגתי לאפות, אבל מאז שהם עזבו אין סיבה להכין.

07:30 – אם לא יורד גשם, אני כבר על מגרש הטניס. לא יוצאת בלי קרם הגנה SPF 30 על הפנים ותמיד עם כובע.

09:30 – ממשיכה מהמגרש לקפה של הבוקר עם החברות מהטניס. זה כבר הרבה שנים, וזה חלק מהכיף של היום. חצי שעה של חברות ושיתוף.

10:00 – חוזרת הביתה. בדרך כלל אני רעבה אחרי הטניס. אני אוכלת פתית עם אבוקדו. אחר כך אני מתקלחת ויושבת לקרוא עיתונים יומיים, בעיקר את המדורים הכלכליים.

13:00 – אוכלת ארוחת צהריים: חזה עוף בגריל עם טיפה שמן זית וירקות מבושלים כמו שעועית או ברוקולי. לוקחת תפוח עץ לעבודה ויוצאת עד תשע בערב.

אחרי 21:00 – "אני מסירה את האיפור, וכל מה שאני רוצה זה להיכנס למיטה ולבהות בטלוויזיה. אני אוהבת סיטקומים, קומדיות ואני מכורה לחדשות, כמובן".

ביום שישי אני לא עובדת. כשאני מארחת את המשפחה המורחבת אני נהנית לעמוד שעות במטבח ולהכין את ארוחה, הכוללת מרקים, פשטידות, רוסטביף עם תפוחי אדמה ועוגות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
דיאטה להרזיה
ריטה

איך להוריד את המשקל שהעליתם בחג

האוכל הטעים והמיוחד של החגים, הארוחות המשפחתיות, הנסיעות והטיולים, המסעדות שעל הדרך, האווירה המיוחדת יוצרת תחושה שאפשר 'לשחרר' ולאכול בלתי יותר מדי חשבון. התוצאה הבלתי

קרא עוד »

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב
שינוי גודל גופנים