דיאטה דלת פחמימות – הדרך להרזיה מהירה?

בטן שטוחה

בין שלל סוגי הדיאטות עליהן אנו שומעים לאחרונה מככבת דיאטת החלבונים או דיאטה דלת פחמימות כסור של דיאטה שרבים ממליצים עליה.
דיאטה רגילה המבוססת על תוכנית תזונה מאוזנת כוללת בדרך כלל אכילה של חלבונים ופחמימות בתוספת ירקות ופירות לתוספת ויטמינים ושומנים במידה.
תוכנית דיאטה אומנם תמליץ על אכילה של פחמימות מלאות, אורז מלא, חיטה מלאה וכדומה על מנת לספק לגוף אנרגיה זמינה.
דיאטה דלת פחמימות, לעומתן אינה כוללת פחמימות מכל סוג שהוא ומבוססת על אכילה של חלבונים ירקות ומעט שומנים בלבד.

למה לא לאכול פחמימות?

העיקרון בדיאטה דלת פחמימות טוען שדיאטה כזו מזרזת את ההרזיה, מדכאת את הדחף לאכילת מתוקים ואת הדחף לנשנוש בכלל.
עקרון הדיאטה דלת הפחמימות הוא העומד בבסיסה של דיאטת אטקינס, למשל.
דיאטת אטקינס מגבילה את אכילת הפחמימות במטרה למצוא בהדרגה את האיזון לאכילת כמות הפחמימות המספקת על מנת לספק לגוף אנרגיה מבלי לגרום לעליה במשקל.
גם דיאטת סאות' ביץ' ודיאטת הזון הפופולארית מבוססות על עקרון של אכילה מתונה של פחמימות ושימת דגש על אכילת חלבונים רזים וירקות/ פירות. דיאטת סאות' ביץ' מגבילה את צריכת הפחמימות משך השבועיים הראשונים בהם לא אוכלים סוכר, אלכוהול, ממתקים, מאפים מכל סוג. כשגם אחר כך מוגבלת צריכת הפחמימות מאוד.
דיאטת הזון מרכיבה את תוכנית האכילה לפי 30% מהקלוריות היומיות שיגיעו מחלבונים, 30% שומנים לא רווים ו- 40% פחמימות.

ללא ספק, דיאטה דלת פחמימות גורמת להרזיה מהירה.

הימנעות מאכילת פחמימות (שהופכות בתהליך העיכול לסוכרים) היא דרך בטוחה להורדה של כמות הקלוריות היומית ועידוד ההרזיה.
אבל – דיאטה דלת פחמימות
דיאטה דלת פחמימות אינה תוכנית דיאטה ארוכת טווח. הימנעות מוחלטת מאכילת פחמימות עלולה לגרום לצריכה מוגברת של חלבונים, מה שיגרום לעומס יתר על הכליות ולהשפיע על מצב הרוח עד כדי דיכאון.
מלבד זאת, הירידה המהירה במשקל במקרה של דיאטה דלת פחמימות היא תוצאה של פירוק חלבונים בגוף, כלומר אובדן מסת שריר.
מחסור בפחמימות שהן ספק האנרגיה של הגוף גורם לגוף לפרק חלבונים על מנת לייצר אנרגיה מספקת לקיומו. יחד עם פירוק החלבון נותר גם אובדן של מים בגוף.

התוצאה בסופו של דבר היא אפשרות סבירה מאוד שלאחר הפסקת הדיאטה וחזרה לאכילה מסודרת ומאוזנת תתחיל עליה מהירה במשקל , עליה באחוזי השומן בגוף,  חזרה למשקל ההתחלתי ואף למעלה ממנו.

לעומת זאת, כדיאטה מהירה להרזיה זריזה של מספר קילוגרמים בפרק זמן קצר של עד מספר שבועות, ניתן בהחלט להוריד את כמות הפחמימות הנאכלת ובסיום פרק הזמן הזה להתחיל תוכנית דיאטה מסודרת ומאוזנת שתימשך פרק זמן ארוך, עד השגת משקל היעד ולמידה של העקרונות הדרושים לשמירה על משקל גוף תקין לאורך זמן.

מחקרים חדשים שבוצעו לאחרונה תומכים בדיאטה זו ומוכיחים שאין הבדל משמעותי בתוצאות בין דיאטה דלת פחמימות לבין דיאטה דלה בשומנים. בשתיהן תיווצר הרזיה מהירה ורמת הסיכון הבריאותי נמוכה.
בכל מקרה, למען הסר ספק, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת לברר שאין במצב הבריאותי האינדיבידואלי שלכם סיבה שלא להתחיל בדיאטה בה אחוז הפחמימות הנאכלות נמוך במיוחד.

הקליקו כאן – למידע נוסף על דיאטה ללא פחמימות – הדיאטה של מעיין חודדה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
דיאטה להרזיה
ריטה

איך להוריד את המשקל שהעליתם בחג

האוכל הטעים והמיוחד של החגים, הארוחות המשפחתיות, הנסיעות והטיולים, המסעדות שעל הדרך, האווירה המיוחדת יוצרת תחושה שאפשר 'לשחרר' ולאכול בלתי יותר מדי חשבון. התוצאה הבלתי

קרא עוד »

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב
שינוי גודל גופנים