דיאטה – מה אתם יודעים על דיאטות?

דיאטת תפוחים

כשאנו משתמשים במילה 'דיאטה' הכוונה היא בדרך כלל לדיאטה להרזיה.
המילה דיאטה הפכה להיות מטבע לשון שפירושו אכילה מבוקרת על מנת לרזות, לרדת במשקל.
אבל הפרוש המקורי של המילה דיאטה אינו מתייחס כלל להרזיה, פירוש המילה הוא ניהול התזונה, משטר אכילה מבוקר ומתוכנן.

הסיבות להיות בדיאטה וסוגי הדיאטה הם רבים ויכולים לנבוע ממגוון סיבות רחב הרבה יותר מאשר רק שאיפה להרזיה.

בין סוגי הדיאטות אנו יכולים למצוא דיאטה הנובעת מהשקפת עולם, מסגרת חברתית וערכי תרבות כמו גם, כמובן, סיבות בריאותיות רפואיות.
הבסיס לתוכניות דיאטה רבות הוא עקרונות התזונה הנכונה, תוך התייחסות לצרכים בריאותיים ובעיות רפואיות .
כך למשל נוכל למצוא דיאטות שמטרתן לאזן את רמת הסוכר בדם, להוריד את רמת הכולסטרול או לטפל בשלל מצבים רפואיים נפוצים.

תזונה נכונהדיאטה

משרדי הבריאות בכל מדינה הוציאו המלצה לגבי הרכב תזונה מומלץ הכולל את כל אבות המזון: חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים ומינרלים. המלצות אלה מבוססות על מחקרים בינלאומיים הממקדים את הכמות המומלצת מכל אחד ממרכיבי התזונה בהתייחס לגיל ונתונים אחרים כמו גובה , מבנה גוף, אורח חיים ורמת פעילות פיזית יומית.

דיאטה מסיבות בריאותיות

אנשים רבים הסובלים מבעיות בריאות צריכים לנהל את התזונה היומיומית שלהן על פי מצבם הבריאותי על מנת לאזן או לשפר תסמינים כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, כולסטרול גבוה וכדומה. אנשים אלה מצווים על ידי רופאיהם להימנע מסוגי מזונות מסוימים. כך הסובלים מלחץ דם גבוה חייבים לאכול על פי דיאטה דלת מלח, אנשים המנסים להוריד את רמת הכולסטרול בדם מצויים להימנע מאכילת מזון עשיר בשומן רווי וכמובן אנשים הסובלים מאלרגיה לסוגי מזונות מסוימים נמנעים מאכילת מוצרי חלב, מאפים המבוססים על קמח חיטה וכדומה. כל אחד בהתאם לבעיה ממנה הוא סובל.

דיאטה המבוססת על השקפת עולם, דת או תרבות מקומית

בכל מדינות העולם מקובל כי הדיאטה המקומית מבוססת על מאכלים זמינים באזור. כך למשל במדינות הסמוכות לים יהיו דגים חלק עיקרי בדיאטה המקומית, במקומות בהם האדמה פורייה יהיו גידולים חקלאיים עיקר המזון וכך הלאה. במדינות אלה כוללת התרבות המקומית הרגלי תזונה שונים לגמרי מהמקובלים במדינות אחרות.
גם הדת היא מרכיב חשוב בדיאטה של מרבית בני האדם. כך למשל נמנעים היהודים והמוסלמים מאכילת חזיר, ההינדים מאכילת בשר פרה, התרבות המערבית מאכילת חרקים וכדומה.
הסיבה לכך שאני מזכירה את מרכיב הדת והשקפת העולם בהתייחס לנושא הדיאטה היא שהמבנה של תוכנית אכילה המיועדת אם להרזיה או לאיזון וטיפול בבעיות בריאות יתבססו על עקרונות התזונה הדתיים, התרבותיים או המקומיים, כך שיש לקחת אותם בחשבון.
גם במקרה בו אנו מנסים לאמץ תוכנית דיאטה להרזיה הנפוצה באזור אחר בעולם, לא תמיד נוכל לאכול את כל המזונות הכלולים בדיאטה ,פשוט בשל עקרונות דתיים ותרבותיים.

דיאטה לניהול משקל הגוף

האתר הזה מתמקד בדיאטות המיועדות לניהול משקל הגוף ובמיוחד להרזיה. המילה דיאטה הפכה להיות מושג נרדף לתוכנית אכילה המיועדת לגרום להרזיה. יש לציין כי דיאטות לניהול משקל הגוף יכולות להיות מיועדות להשמנה באותה מידה. אנשים רבים בעולם סובלים ממשקל נמוך מדי ושואפים להשמין.
בניגוד לתפיסה הרווחת גם דיאטת השמנה צריכה להיות מובנית היטב על מנת שלא להכניס לגוף רמות גבוהות מדי של שומנים ומזונות חסרי תועלת בריאותית העלולים לפגוע במערכות חשובות בגוף. לכן גם דיאטות השמנה צריכות להיעשות תוך מעורבות של תזונאית.

לסיכום, הוידאו מטה כולל הנחיות רפואיות לתזונה מאוזנת וטיפים לשמירה על הבריאות התקינה באמצעות תוכנית אכילה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
דיאטה להרזיה
ריטה

איך להוריד את המשקל שהעליתם בחג

האוכל הטעים והמיוחד של החגים, הארוחות המשפחתיות, הנסיעות והטיולים, המסעדות שעל הדרך, האווירה המיוחדת יוצרת תחושה שאפשר 'לשחרר' ולאכול בלתי יותר מדי חשבון. התוצאה הבלתי

קרא עוד »

הכיני גופך לקיץ!

מוצרי ההרזיה המובילים בארה"ב
שינוי גודל גופנים